avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit dividende primite intr-o tara non-UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit dividende primite intr-o tara non-UE

Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest lucru este valabil si pentru impozitarea venitului din dividende declarat in formularul 201 catre ANAF, provenit din dividende incasate dintr-o tara non-UE? Sau se considera venit normal din strainatate, implicit impozitat tot cu 16%? Consideram pentru acest caz un impozit retinut in tara sursa de 0%, pentru un calcul mai simplu, presupunand ca nu exista tratat de evitare a dublei impozitari.

Alte discuții în legătură

Impozit dividende primite intr-o tara non-ue Andrei_Micu Andrei_Micu Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende primite intr-o tara non-ue Andrei_Micu Andrei_Micu Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest ... (vezi toată discuția)
Venit dividende din strainatate Username040518 Username040518 Salut! Detin cateva actiuni la o firma din Franta, iar anul acesta am primit si dividende. S-a retinut la sursa impozitul aferent, insa nu stiu daca sunt ... (vezi toată discuția)