Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit dividende primite intr-o tara non-UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit dividende primite intr-o tara non-UE

Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest lucru este valabil si pentru impozitarea venitului din dividende declarat in formularul 201 catre ANAF, provenit din dividende incasate dintr-o tara non-UE? Sau se considera venit normal din strainatate, implicit impozitat tot cu 16%? Consideram pentru acest caz un impozit retinut in tara sursa de 0%, pentru un calcul mai simplu, presupunand ca nu exista tratat de evitare a dublei impozitari.
Buna dimineata,
Veniturile din dividende obtinute de o persoana fizica romana sunt impozitate cu 5% chiar daca sursa dividendelor este o tara non-UE.Opinia mea se bazeaza pe prevederile Art. 130: Venituri obţinute din străinătate alin. (2) " Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcţie de natura acestuia." => impozitat cu 5% conform cotei de impozitare de la venit din dividende.