avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit dividende primite intr-o tara non-UE
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit dividende primite intr-o tara non-UE

Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest lucru este valabil si pentru impozitarea venitului din dividende declarat in formularul 201 catre ANAF, provenit din dividende incasate dintr-o tara non-UE? Sau se considera venit normal din strainatate, implicit impozitat tot cu 16%? Consideram pentru acest caz un impozit retinut in tara sursa de 0%, pentru un calcul mai simplu, presupunand ca nu exista tratat de evitare a dublei impozitari.
Cel mai recent răspuns: Just Consulting , Consultant fiscal 10:05, 20 Aprilie 2016
Buna dimineata,
Veniturile din dividende obtinute de o persoana fizica romana sunt impozitate cu 5% chiar daca sursa dividendelor este o tara non-UE.Opinia mea se bazeaza pe prevederile Art. 130: Venituri obţinute din străinătate alin. (2) " Veniturile realizate din străinătate se supun impozitării prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate după regulile proprii fiecărei categorii de venit, în funcţie de natura acestuia." => impozitat cu 5% conform cotei de impozitare de la venit din dividende.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit dividende primite intr-o tara non-ue Andrei_Micu Andrei_Micu Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende primite intr-o tara non-ue Andrei_Micu Andrei_Micu Potrivit noului cod fiscal impozitul pe dividende primit de la o firma din Romania va fi de 5% de la 2017, cu retinere la sursa. Intrebarea mea este: Acest ... (vezi toată discuția)
Firma offshore in delaware? ecomtlv ecomtlv Buna ziua, Am in plan sa imi infiintez noua firma in Delaware, SUA. Va fi necesar sa platesc impozit pe banii retrasi din firma in conditiile in care voi ... (vezi toată discuția)