Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contracte telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contracte telefonie mobila

Buna ziua!
M-ar interesa si pe mine daca o companie telefonica are dreptul sa iti modifice optiunile abonamentului fara a te informa in prealabil.
Am un contract cu o companie telefonica de 2 ani de zile. In luna decembrie mi-au modificat optiunile contractuale anulandu-mi una din ele si din aceasta cauza am ajuns la un cost suplimentar de 100 euro. Reinterez faptul ca aceasta companie nu ma informat de modificarea respectiva.
Ce pot face?
Va multumesc!
Dvs. ce sunteti, persoana fizica sau firmulita?
Persoană fizică
Ok, aveti sansa, se aplica in principiu Legea 193 /2000, respectiv normele:

Art.1
(2) În caz de dubiu asupra interpretării unor clauze contractuale, acestea vor fi interpretate în favoarea consumatorului.

Art.4
(1) O clauză contractuală care nu a fost negociată direct cu consumatorul va fi considerată abuzivă dacă, prin ea însăşi sau împreună cu alte prevederi din contract, creează, în detrimentul consumatorului şi contrar cerinţelor bunei-credinţe, un dezechilibru semnificativ între drepturile şi obligaţiile părţilor.

LISTA
cuprinzând clauzele considerate ca fiind abuzive
(1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:
a) dau dreptul profesionistului de a modifica unilateral clauzele contractului, fără a avea un motiv întemeiat care să fie precizat în contract.

...si altele. In concret trebuie analizat contractul, precizarile de mai sus fiind doar chestiuni de principiu si informare generala.
Multumesc!
Mi-ati fost de mare folos.