Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegatie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegatie

Pot refuza plecarea intr-o delegatie in care urmeaza sa lucrez 5 zile cate 18 ore/zi?
AnaTudorAna, utilizator
Nu sunt lamurit: pot sa refuz intrucat se lucreaza 18 ore/zi, 5 zile la rand? Nu rezist fizic in aceste conditii. Si, in niciun caz nu se face pauza 24 ore dupa 12 ore lucrate!
Este foarte dificil sa afirmam exact ca, puteti refuza delegarea, atat timp cat legislatia muncii nu prevede motivele de refuz , ca si in cazul funcționarilor publici.

De exemplu, puteti invoca faptul ca, s-ar pericilita starea sanatatii daca timpul de munca acolo unde sunteti delegat este cel mentionat de dvs.