Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,

Respectuos va rog sa-mi comunicati conditiile de pensionare(anticipat,anticipat partial,limita de varsta),pentru persoana de sex feminin nascuta 01.01.1959,cu vechime 32ani.
Multumesc!
Limita de varsta la 61 de ani si 4 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 4 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 4 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia bde stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 4 luni,fara stagiul asimilat.
Multumesc D-l Carp.

O ultima intrebare,va rog,pentru persoana sex feminin,nascuta in 25.11.1955,limita de varsta pentru pensionare ?

Cu respect,
Limita de varsta la 60 de ani si 3 luni(25/02/2016).
Multumesc!
Buna ziua,

Pentru barbat nascut pe 12.02.1951,pensionare pentru limita de varsta ,la ce data,va rog?

Multumesc,