avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 338 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata?

Buna ziua,mama mea a lucrat 11 si 10 luni la o firma de tesatorie ,avand grupa 2-a de munca. Varsta ei este acum de 58 ani. Intrebarea mea ar fi daca se poate pensiona,chiar anticipat,indiferent cat de mica ar fi pensia.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:51, 17 Ianuarie 2016
Spuneti luna si anul nasterii mamei dvs. si ce stagiu de cotizare are (vechime in munca).
Mama e nascuta in anul 1958 pe 3 ianuarie.
Cat despre stagiul de cotizare,ea a fost in urma cu vreo 7 ani sa i se calculeze si i s-a zis asa ,, Stagiu realizat 11 ani,10 luni si 3 zile din care 3 ani si 22 zile sunt grupa a 2-a...inseamna ca in astia 11 ani i s-au adaugat si grupa?
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Ianuarie 2016
constantin29, utilizator
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1958 varsta standard de pensionare ested e 61 de ani, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 3 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece era nevoie de minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 9 luni (11/10 + 0/9 = 12 ani si 7 luni).

3. - Pentru a putea beneficia de pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in ianuarie 2019, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de minimum 15 ani (mai are nevoie de 2 ani si 5 luni).
- Pentru pensie anticipata partiala, la varsta de 56 de ani, are nevoie de un stagiu de cotizare de 31 de ani.

4. - Se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, daca doreste sa-si completeze stagiul de cotizare.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 26,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 938 lei, iar nivelul maxim de 13.405 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta, lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 938 lei se va plati 247 lei lunar.

Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2016
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar de pensionare SimonaC25 SimonaC25 Buna ziua, Am nevoie de un sfat intr-o problema. Ai 61 de ani,( sex masculin) si ai lucrat fara interupere de la 24 de ani, (in acelasi domeniu) acum ai ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata fara penalizari radumihaela28 radumihaela28 Sunt din Bucuresti. Sunt nascuta in 1958, luna martie, ziua 26. Am 35 de ani de munca [am cotizat]. Ma pot pensiona anticipat fara penalizare, incepand cu ... (vezi toată discuția)
Unde sunt banii omului care n-are vechime suficienta pentru pensie doru533 doru533 Va redau in continuare un caz concret.Un barbat in varsta de 65 ani are o vechime de12 ani si 23 de zile de cotizare,deci nu are drept la pensie.Omul este si ... (vezi toată discuția)