Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa -teren concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa -teren concesiune

Va salut! Vreau sa cumpar o casa care are terenul concesionat de la primarie .Proprietarul spune ca mai sunt 4 ani de concesiune si dupa aceea terenul intra in proprietate.(s-a platit concesiune 25 ani).As vrea sa va intreb daca pot intampina oarece probleme ca viitor proprietar ,adica o data cu incheierea contractului de vanzare -cumparare se transmite automat si concesiunea catre noul proprietar sau ce se intampla mai exact..Sper doar sa nu iau vreo teapa...Multumesc anticipat!
Terenul va intra in proprietate numai dupa expirarea termenului de concesiune,oricum, va sfatuiesc sa cititi si contractul de concesiune ptr.a nu lua vreo"teapa".