avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cheltuieli repozitionare imobil-teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cheltuieli repozitionare imobil-teren

Pentru intabularea proprietatii am luat legatura cu un topograf.
Dupa masuratori si verificari mi-a expus urmatoarea situatie:
Doi vecini si-au intabulat prin 2007 proprietatile lor cu inscrierea gresita a limitelor.
Topograful mi-a spus ca gardurile si le-au amplasat corect insa inscrierea proprietatilor lor e facuta gresit ajungand in unele locuri si cu 2 metri peste proprietatea mea.
A spus ca trebuie efectuate repozitionari pentru care trebuie sa platesc pentru fiecare vecin documentatia.
Am discutat cu cei doi vecini dar nu vor sa plateasca si nici sa efectueze repozitionarile pe cheltuiala lor.
Care ar fi pasii pentru a efectua repozitionarile si a-mi recupera cheltuielile?

Alte discuții în legătură

Probleme hotar Nik-Nik Nik-Nik Vecinu a facut intabularea in 2007 cu sistemul GPS si a intrat in unele locuri pe mine cu 10-30 cm in unele locuri adica trecand chiar si de gardul meu vechi ... (vezi toată discuția)
Gard construit in zona de protectie a dn, proprietate intabulata nucut nucut Buna seara, As dori sa adresez urmatoarea problema: Detin in intravilan un imobil , care in acte este vecin cu un DN ce traverseaza o comuna. In titlul de ... (vezi toată discuția)
Plangere cadastru godspeed godspeed Am o plangere impotriva incheierii de respingere a cererii mele de intabulare pe motiv ca parcela invecinata intabulata se suprapune cu a mea in proportie de ... (vezi toată discuția)