Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Profanare de mormant, exhumare fara permisiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Profanare de mormant, exhumare fara permisiunea proprietarului

Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema si as dori putina consultanta daca se poate. Sunt proprietarul unui loc de veci, unde a fost demult, in 1986 inmormantat tatal meu.
Din nefericire anul trecut mama mi-a murit de cancer si ultima sa dorinta a fost sa fie ingropata cu sotul ei (tatal meu). Odata ce vestea s-a dus in familie, matusa mea (sora tataului meu decedat), cetatean italian, m-a sunat si mi-a spus.. ca nu o sa-i pot realiza ultima dorinta mamei deoarece ea l-a exhumat pe bunicul (tatal ei, de pe locul ei din cimitir, aflat langa locul tatalui meu) si cu ocazia asta.. l-au exhumat si pe tata, si i-au mutat cu bunica mea. Eu am intrat in soc pentru ca a facut aceasta exhumare pe un teren concesionat mie, pe numele meu. Nu-s vreun expert in drept dar nu cred ca ce a facut aceasta este legal, cred ca e profanare. Locurile erau apropiate, ea a exchumat si din parcela ei dar si din a mea. Din nefericire am comunicat mamei mele acest lucru si saraca atat a fost de trista si suparata m-a amarat.. M-a rugat sa ma ocup de matusa-mea dupa moartea ei, caci ea alta dorinta n-a avut decat sa fie ingropata cu el. Lucru facut imposibil de matusa mea. Intrebarea mea este.. ce e de facut? Eu vreau sa indeplinesc dorinta mamei mele pe patul de moarte si sa o trag pe aceasta tipa in instanta, dar vreau sa stiu practic cat de ilegal e ce-a facut ea, cum o pot da in judecata, treubie sa o dau in Romania sau in Italia? Pot cere daune pentru acest lucru? Nu de alta dar nu i-ar strica o lectie. Ea a exhumat groapa sa vanda locurile, dar normal, a putut vinde doar partea ei. Parcelele erau mostenite de la bunici, partajul facut si iesit din cota indiviza. Clar negru pe alb.. si ea a exhumat la mine! Cand am intrebat la administratia cimitirului a spus ca ei au dat ok pentru exhumare dar numai pe parcela ei. Eu le-am multumit de informatie si i-am anuntat ca vor suporta efectele legale.
Ma puteti indruma? De unde sa incep? Sa fac o cerere la procuratura? Sa o iau de la politie? Nu stiu cum...dar vreau sa o pun la punct pe tipa ca nu se mai poate! Va multumesc mult.
Dumneavoastra ati aflat de ceeia ce a facut ruda dumneavoastra inainte sau dupa decesul mamei, ca nu inteleg prea bine din ceea ce ati scri mai sus??!
Din cate cunosc in cazuri de genul acesta ar trebui sa se faca reclamatie la Administratia Cimitirelor si la Procuratura.
Condoleante si curaj de a merge mai departe.
inainte de decesul mamei cu cateva saptamani.. mama era deja in pat.. ce relevanta are? eu eram propietarul locului de veci nu mama. de la bunicii mei.. din partea tatalui, mama are locul ei de veci separat. dar cel in care si-a dorit sa se faca inhumarea, impreuna cu tatal meu, era un loc de veci pe numele meu nu al ei... acum e ingropata in al ei.. (pe care l-am mostenit normal prin succesiune) si celalat.. unde si-a dorit sa fie ingropata, si s-a facut exhumarea.. e gol...
Dv figurati drept proprietar sau titular al contractului de concesiune ?
De regula locurile de inhumat se concesioneaza pe diferite perioade de timp 7,25,49 ani
In conditiile in care dv figurati drept concesionar sau proprietar al locului de inhumare,legal deshumarea nu se poate realiza decat cu acordul dv scris,exista procedura standard
Anterior oricarui demers,solicitati administratiei cimitrului sa va puna la dispozitie documentele in baza carora a fost realizata deshumarea
Pentru a putea afirma ca se poate analiza eventuala infractiune de profanare de cadavre,
este necesara o analiza responsabila a documentelor din dosarul de deshumare
NCP Art. 383

Profanarea de cadavre sau morminte

(1) Sustragerea, distrugerea sau profanarea unui cadavru ori a cenuşii rezultate din incinerarea acestuia se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Profanarea prin orice mijloace a unui mormânt, a unei urne funerare sau a unui monument funerar se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Daca matusa dv a depus formalitatile legale pentru deshumare,ramane de clarificat cum a fost obtinut acordul din partea concesionarului/proprietarului locului de inhumare
Procedura prevede obligatia concesionaruui de a completa formularul tip prin care solicita eliberarea adeverinței de deshum
Cererea va fi insotita de urmatoarele documente:

actul de concesiune al locului (original si copie);
certificatul de deces al defunctului a caror oseminte se doresc a fi deshumate;
actul de identitate al concesionarului: BI/CI/Paşaport (original si copie);
2 timbre fiscale indiferent de valoarea acestora

Daca dv sustineti ca sunteti proprietarul exclusiv al locului de inhumare,trebuie verificat responsabil cum a fost respectata procedura de completare cerere din partea proprietarului,
ce acte de identitate au fost prezentate,cine a semnat documentele in locul dv
ynocentta, utilizator
Da e pe numele meu si sunt dobandite prin certificat de mostenitor de la bunica mea si tatal meu iar in certificatul de mostenitor spune astfel: 5/8 din dreptul de concesiune asupra locului de veci de la.. Dar nu se specifica perioada concesiunii. Banuiesc ca e mare oricum!
Administratia Cimitirului si-a amintit de exchumarea respectiva (administratora se cunoaste cu matusa mea din Italia au practicat prostitutia impreuna pe vremuri) dar a spus clar ca i-a dat voie sa umble numai la locusurl ei .. respectiv 3/8. Nu exista dovezi scrise ale exhumarii si de pe locul meu ca nu-s prosti. Pot obtine insa declaratia ei verbala la telefon si sa o inregistrez. Plus daca exhumam acolo pe parcela mea nu gasim nici un os. Ea cu gurita ei a declarat ca a mutat oasele. Ei legal au facut ok totul ca nu-s proaste, numai ca la locul faptei, a mai dat ceva groparului sa scoata si pe tata. Banuiala mea sta in felul urmator.. Cred ca e vb de dimensiune.. Probabil 3/8 era prea putin.. o fi facut ca in Ion a tras hotarul mai intr-o parte.. Chiar nu stiu. Oricum o sa scot declaratia de la ea telefonic si o inregistrez.. o intreb cand a facut exhumarea de ce nu mi-a cerut permisiunea si pe urma o rezolv. Ma intereseaza daca are rost sa fac tam tam. Daca ii da un an cu suspendare.. sincer nu ma incalzeste cu nimic. As dori sa faca pe dracu in patru sa se poata respecta dorinta mamei ultima, dar cam greu acum nu? Ea a murit pe 7 septembrie a fost inhumata pe 9 septembrie .. nu se mai poate umbla acolo! Pt ca asa a vrut o idioata.
Intotdeauna am solicitat,ca pentru un raspuns la obiect,initiatorii topicului sa comunice date relevante si corecte
In conditiile in care dv initial precizati Sunt proprietarul unui loc de veci,eu eram propietarul locului de veci si ulterior reveniti si confirmati ca sunteti numai c o n c e s i o na r asupra 5/8 din locul de inhumare,ajungeti la vorbele mele
Dv nu sunteti decat concesionar,ati dobandit dreptul de folosinta asupra 5/8 din locul de inhumare ,restul de 3/8 apartine matusii
In aceste conditii,matusa in calitate de sotie a decedatului ,in calitate de concesionar avea dreptul si intrunea conditiile legale sa solicite deshumarea si sa intocmeasca formalitatile aferente
Aspetul ca dv nu va aflati in relatii amiabile cu matusa dv nu comunicati anumite interese si intentii,nu inseamna obligatoriu ca faptele matusii sunt incadrabile drept infractiuni
In conditiile in care dv detineti o parte din locul de inhumare si restul apartine matusii,nu va mai chinuiti sa obtineti declaratii telefonice ca sa aflati cand a facut exhumarea
Daca doriti sa aflati data deshumarii solicitati oficial relatii la administratia cimitirului
As dori sa faca pe dracu in patru sa se poata respecta dorinta mamei

Nu puteti indeplini dorinta mamei fara acordul matusii dv
o intreb cand a facut exhumarea de ce nu mi-a cerut permisiunea
Ma intereseaza daca are rost sa fac tam tam. Daca ii da un an cu suspendare..

Nu mai faceti tam-tam pentru ca nu aveti calitatea
In speta expusa,nu era necesar acordul dv-care sunteti strict concesionar asupra 5/8 din locul de inhumare
cum o pot da in judecata, treubie sa o dau in Romania sau in Italia? Pot cere daune pentru acest lucru?

Nu are rost sa va angajati intr-o actiune in instanta,deoarece in baza datelor comunicate,nu aveti sanse sa obtineti hotarare favorabila