Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... exhumare fara incuviintarea membrilor familiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

exhumare fara incuviintarea membrilor familiei

X are un tata decedat. Y,matusa lui,l-a exhumat si mutat pe tatal lui X fara aprobarea lui X.

Avand in vedere ca X este ruda de gradul intai iar Y este ruda de gradul doi cu defunctul,poate X sa o dea in judecata pe Y pt exhumarea si mutarea tatalui? (si eventual si daune)

va multumesc
Exhumarea trebuie să respecte nişte reguli, iar dvs. aţi dat prea puţine informaţii. După cât timp a fost exhumat? Pentru că, până la 7 ani exhumarea poate fi decisă doar de către procurori din câte ştiu eu. Pe numele cui este locul de înhumare? De ce a fost exhumat?
elenagabi, utilizator
locul de inhumare este pe numele lui X. au trecut 7 ani iar Y,matusa lui X,a mutat osemintele tatalui lui X in groapa bunicilor care e pe numele ei. mutarea nu trebuia facuta cu acordul lui X?
Sigur că trebuia să aibă acordul persoanei pe numele căreia este concesionat locul de înhumare. Dar, dacă locul de înhumare este pe numele lui X, cum i-a permis Administraţia cimitirului lui Y să umble la groapă? Trebuie să cereţi în primul rând explicaţii de la Administraţia cimitirului, să vedeţi cum s-a putut întâmpla acest fapt. Nu avea dreptul în primul rând să umble la acea groapă fără acordul lui X, în calitate de titular al dreptului de concesiune asupra locului de înhumare.