avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trebuie sa deshumez 2 morti dupa 12 ani si nu stiu cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trebuie sa deshumez 2 morti dupa 12 ani si nu stiu cum se procedeaza

As vrea sa stiu cum procedez pentru deshumarea a 2 rude dupa 12 ani deoarece tdoresc sa vand locul de veci. Sunt amandoi intr-un cavou cu 3 cripte, eu sunt singurul mostenitor. Ce acte imi trebuiesc si de unde sa le iau? Cum se procedeaza in o situatie ca asta? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:32, 8 August 2016
Am inteles interesul dv pentru a instraina locul de inhumare
De regula,oficial si legal locurile de inhumare nu se pot vinde,eventual de la cimitir la cimitir,locurile de inhumare pot fi donate
Conditii acordare autorizatie deshumare
-decesul sa se fi produs cu cel putin 7 ani in urma pentru persoane inhumate in gropi simple de pamant ;
-decesul sa se fi produs cu minim 10 ani in urma pentru persoane inhumate in cavouri, cripte, bolti, gropi zidite.
Daca dv intentionati sa vindeti locul de inhumare,rezulta ca va revine obligatia sa eliberati toate cele 3 gropi,respectiv sa strangeti resturile osemintelor ,pe care sa le relocati in alta groapa sau eventual la un osuar
In principal este necesar sa obtineti de la administratia cimitirului autorizatie de deshumare.
Documente necesare pentru deshumare
- cerere;
- act de identitate al solicitantului in original
- actul de concesiune a locului de veci=original şi copie
- certificatul de deces al persoanelor care urmeaza sa fie deshumate (original şi copie).
- dovada plata c/v autorizatie deshumare
De regula conditionat si de religie,se oficiaza o slujba speciala


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Profanare de mormant, exhumare fara permisiunea proprietarului ContSters379157 ContSters379157 Buna ziua, Ma confrunt cu o problema si as dori putina consultanta daca se poate. Sunt proprietarul unui loc de veci, unde a fost demult, in 1986 inmormantat ... (vezi toată discuția)
Loc de veci in concesiune pe viata coralina coralina Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez ... (vezi toată discuția)
Deshumare/inhumare serby68 serby68 buna ziua as vrea sa stiu care sunt procedurile de urmat pentru a deshuma resturi pamantesti dintr-un cimitir si a le inhuma in alt cimitir multumesc (vezi toată discuția)