Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Traininguri platite?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Traininguri platite?!

O companie te poate obliga/conditiona sa platesti cursurile sau alte traininguri in momentul in care vrei sa parasesti compania?!
De exemplu, ti se ofera scolarizare dar ti se prezinta un act aditional la contractul de munca prin care tu ca angajat esti obligat sa platesti acea scolarizare daca parasesti compania mai devreme de 2 ani?!
Este legala aceasta constrangere?
Poate fi refuzata?

Este o clauza perfect legala. Asa se asigura firma ca nu investeste in persoane care mai apoi "dispar". Daca refuzi, refuzi si cursurile.
~ Conținut șters la cerere ~
Poate fi refuzata, intrucat nimeni nu va poate constrange sa semnati un act impotriva vointei dvs.