avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 200 sau declaratia 201?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 200 sau declaratia 201?

Buna ziua,

Sunt pfa ( sistem real) si am contract de prestari servicii pentru o firma din UE ( singurele venituri fiind din acel contract).
Eu locuiesc si imi desfasor activitatea in Romania, pentru firma din UE.
Depun D390 VIES ( inregistrat la ROI si in scop de TVA pentru strainatate)

Ce declaratie de venituri realizate trebuie sa depun? 200 ( pentru venituri realizate din Romania) sau 201 ( pentru venituri din strainatate)?
Intrebarea sper sa aiba sens in ideea ca:

"Declarația 201 se completează  şi se depune de către persoanele fizice rezidente române, cu domiciliul în România  şi persoanele fizice care îndeplinesc, pentru anul de raportare, condiția prevăzută la art.40 alin.(2) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, care realizează venituri din străinătate, impozabile în România, ca urmare a desfăşurării unor activități în străinătate(eu imi desfasor activitatea in Romania), cum ar fi: venituri din
profesii libere, venituri din activități comerciale, venituri din valorificarea drepturilor de proprietate intelectuală, venituri din cedarea folosinței bunurilor, venituri din activități agricole, piscicultură, silvicultură, venituri sub formă  de dividende, venituri sub formă  de dobânzi, venituri din premii, venituri din jocuri de noroc, venituri din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal, câştiguri din transferul titlurilor de valoare, venituri sub forma câştigurilor din operațiuni de vânzare‐cumpărare de valută  la termen, pe bază de contract  şi alte operațiuni similare, alte venituri din investiții, venituri din pensii, precum  şi alte venituri impozabile potrivit Titlului III din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare."

Alte discuții în legătură

obligatii declarative cu termen in luna octombrie 2011  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b]Pana la 7 octombrie:[/b] - Declaratia de mentiuni privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA, care ... (vezi toată discuția)
Venituri declarate in declaratia 201 colormyth colormyth Buna ziua, As dori sa stiu ca la acest tip de declaratie este nevoie sa dovedesti cu acte venitul pe care il declari, sau se merge pe semnatura si cat ... (vezi toată discuția)
Obligatii declarative cu termen in luna ianuarie 2012 ContSters233047 ContSters233047 Obligatii declarative cu termen in luna ianuarie 2012 http://www.finantevalcea.ro/obligaii-declarative-cu-termen-in-luna-ianuarie-2012271211.html (vezi toată discuția)