Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratie 600 PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratie 600 PFA

O PFA a obtinut in 2015 venituri de 780 lei/luna (medie).In acelasi timp este si salariat.Trebuie sa depuna declaratia 600?
Nu trebuie sa depuneti declaratia 600. Venitul realizat in anul 2015,ramas dupa scaderea din venitul brut a cheltuielilor efectuate in scopul desfasurarii activitatii,exclusiv chelt. cu CAS,trebuie sa depaseasca 35%din castigul salarial mediu brut(2681x35%=938,35 lei).
Trebuie sa justific nedepunerea sau vor vedea ei dupa ce depun declaratia 200?
Anul trecut am primit adresa ca nu am depus declaratia 600, am avut tot asa venituri de cca 700 lei/luna si calitatea de salariat, pe deasupra.Ce-i drept, am depus 200 in mai, iar adresa am primit-o in martie, deci nu aveau de unde sa stie!
Ar fi bine totusi sa depuneti declaratia 200 pana la 31.01.2016
Sa inteleg ca daca anul trecut ai obtinut venituri ca PFA peste 32000 esti obligat sa platesti CAS? Eu am inteles ca pana la 01.2016 salariatii nu erau obligati sa depuna si nici sa achite CAS .Eu personal nu am achitat in nici-un an dar incepand cu 2016 sunt obligata sa achit 10.5 sau 15.3. Am inteles gresit?
Plata CAS se face doar incepand de la un venit net(venit brut-chelt. deductibile,mai putin CAS)de 1126o lei(2681x35%x12 luni).Trebuie sa platiti,la alegere(optiune in declaratia 600)10,5 sau 26,3 %.