Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plafon maxim declaratia 600 notar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plafon maxim declaratia 600 notar

Buna ziua
Un notar - se incadreaza la suma maxima la cotizatie pensie BS.
Cum se calculeaza?
Multumesc
Notarii publici membri ai Uniunii Naționale a Notarilor Publici din România, sunt, potrivit legii, asigurați obligatoriu la sistemul propriu de pensii și alte drepturi de asigurări sociale.
Va rog sa cititi la adresa urmatoare in special de la art. 77 si urmatoarele:
[ link extern ]
Multumesc, stiam aceasta, d-na notar contribuie si la Camera dar doreste sa isi faca si la Buget. Asa doreste dansa. Pana in 2015 platea o suma minima la un venit brut de 850 lei. As fi vrut sa stiu daca poate sa opteze tot pentru aceasta suma sau i se face calcul la venitul din 2015 si se incadreaza la maxim? Si care e acel maxim