avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Legalitatea opririi utilitatilor pe timp de canicula
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Legalitatea opririi utilitatilor pe timp de canicula

As dori sa aflu daca exista o hotarare legala prin care pe timp de canicula, furnizorul de apa-canal,
poate opri apa rece pentru o asociatie de locatari sau mai multe. Cred ca masura de oprire a apei pentru
mai multe zeci de familii in aceasta perioada este o amenintare reala, privind sanatatea si igiena pe timp de canicula.
Cunosc relatia legala dintre asociatia de locatari - societatea comerciala de apa-canal si inteleg motivele de oprire a apei,
dar doresc sa stiu daca masura de sistare a furnizarii de apa pe timp de canicula este logica si legala?
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 17:53, 4 August 2009
Probabil vi s-a oprit apa din cauza de neplata.
Din punctul meu de vedere nu poate fi legala o asemenea masura in aceste conditii.
O asemenea masura nu este legala ...chiar si daca aveti datorii restante , APANOVA trebuie sa va dea in judecata si dupa aceea sa obtina prin instanta dreptul de a opri alimentarea cu apa potabila!B-)
Nu mai discut asupra faptului ca momentul in care si-au ales sa faca aceasta operatiune este total nepotrivit!
Ar trebui sa nu va spalati 2-3 zile si sa mergeti toata scara in audienta la directorul APANOVA! Sa vedem ce spune!:)
De ce sa nu fie legala? A se vedea contractul incheiat intre furnizor si asociatie.
Ca e canicula si ca au nevoie de apa....ar trebui sa se gandeasca in primul rand locatarii si sa-si achite macar factura de apa rece, care fie vorba-ntre noi...nu e un capat de tara.....
Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2009
elga50, moderator
Va multumesc pentru raspuns. As dori sa stiu care ordonanta/lege/alta hotarare pot consulta sau folosi pentru a face demersurile necesare (in baza acesteia) pentru a determina o atitudine mai concilianta acelor de la firma de apa-canal, in a amana masurile de sistare a apei pentru perioade mai reci macar...

Alte discuții în legătură

Restante furnizor apa. Danielaskd Danielaskd Furnizorul de apa potabila are incheiat un contract de furnizare a apei cu o asociatie de proprietari.Presedintele asociatiei nu plateste facturile la apa ... (vezi toată discuția)
Apa rece pentru ...apa calda! peraspera peraspera Cum calculari dv ceea ce trensmite RADET catre Apa Nova si Apa Nova factureaza? \" 265 mc. apa rece pentru incalzire apa calda. Apoi, Radet scrie ca a consumat ... (vezi toată discuția)
Asociatie proprietari subcontractant al altei asociatii de proprietari valentinneagu87 valentinneagu87 Buna ziua, este legal ca o asociatie de proprietari care are contract cu Apa Canal sa refactureze consumul de apa catre o alta Asociatie de Proprietari din ... (vezi toată discuția)