Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Impozit vanzare imobil - indemnizatie crestere copil ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Impozit vanzare imobil - indemnizatie crestere copil ccc

Venitul impozitat pentru vanzarea unui apartament se ia in considerare la calculul pentru indemnizatia pentru concediul de crestere copil?
Multumesc
Venitul din vanzarea unui imobil nu este un venit profesional (din desfasurarea unei activitati) si nu se are in vedere la calculul indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc!
Ce puteti sa spuneti despre acest lucru ?

"Daca veniturile realizate de PFA din vanzarea imobilului sunt incadrate in categoria veniturilor din activitati independente, acestea vor fi luate in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului.

Asadar, veniturile din vanzarea bunului se incadrareaza in categoria veniturilor din activitati independente daca bunul vandut face parte din patrimoniul afacerii."

Se refera numai la cei care au calitatea de PFA, titulari ai unor Intreprinderi familiare sau Intreprinderi individuale si nu la persoanele fizice .