Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Eroare D 112
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Eroare D 112

Buna ziua,
Va rog mult de tot....sunt pentru prima data pus in fata faptului de a completa D112 ...sectiunea B / Concedii medicale.
Caz concret : Un angajat are CM toata luna Ianuarie 2016. Suma veniturilor ultimelor 6 luni / iulie decembrie...22545 lei..129 ZL..media zilnica 174,77 lei.

01-08 ianuarie / CM --in continuare (5 Zile lucratoare..se plateste din FNUASS) cod 01 / 75%
11-21 ianuarie / CM-- initial (9 ZL....5 angajatorul, 4 FNUASS) cod 06 / cod urgenta 135 ..a fost operat . CM cod 06 / 100%
22 - 31 ianuarie / CM --in continuare (6 ZL...se plateste din FNUASS) cod 01 / 75%
Pentru CM initial suportat de angajator 174,77 lei X 5 ZL =874 lei .
La aceasta suma angajatorul plateste CASS 5,2%..somaj 0,5 %..CAS (2681 lei x x 35% x 9 ZL / 20 ZL = 422 lei ) X 15,8% = 67 lei.. CCI 7 lei...Creante 2 lei.. Risc (cod CAEN 0,159 ) 1 leu.
Angajatul CAS la 422 lei x 10,5% 44 lei
Somaj 874 x 9,5 % = 4 lei.
PENTRU SUMELE SUPORTATE de FNUASS....eu retin vreo suma???
Din cate am mai inteles.....as opri CAS...la toata suma (2681 x 35% x 20 ZL/ 20 ..luna ianuarie ).
CONCLUZIE .....In D112....dupa toate datele introduse...zic eu bine...la erori imi apare ..eroare B.1 (1) ore lucrate efectiv in luna =0 si baza contributie individuala somaj > 0 (S 38) ! . NORMAL la ore lucrate trec 0 si ore suspendate in luna NOS 160...DE CE IMI APARE EROAREA......ce eu zic ca am trecut bine 0 cu 160 ore. VA MULTUMESC ANTICIPAT !!!
Multumesc Oare nimeni nu poata sa imi spuna.....daca ....IN CAZUL UNUI SALARIAT AFLAT TOATA LUNA IANUARIE IN CM(CU UN INITIAL CALCULAT pentru angajator la 874 lei ...5 ZL)
.....fiind toata luna in CM .....i se opreste somajul?? atat la angajator..cat si angajat?? D112 nu ma lasa sa ii opresc ....Multumesc de un eventual raspuns...
somajul se opreste pentru venit realizat in luna + cm unitate ( primele 5 zile). eroarea clasica care va apare , ne apare tututor!! si din pacate cei de la anaf nu actualizeaza declaratia conform nevoilor noastre practice si legale.
eu pun la ore lucrate 1 si astfel imi apare doar o atentionare, dar cu care se poate depune declaratia.
alta solutie nu stiu, atata timp cat declararea legala ( adica fara ore lucrate in luna) nu se poate face.
sper ca v-am fost de ajutor!
Multumesc...cu pus 1 am incercat si eu...si atunci baza de calcul la somaj..este cu venitul bolnavului. Cu 0 nu ma lasa. Nu ma lasa sa ii iau somaj. O zi buna .!
Sa vedeti ce spunea o doamna la un astfel de raspuns:

......................................................................................................................................
merci.
dar in declaratia la somaj, pt un salariat in medical toata luna, la zile lucrate se trece 0, iar la ore suspendate = 176. problema apare la baza de calcul: nu ma lasa programul sa trec suma de la CM unitate deoarece salariatul nu a lucrat si trebuie sa fie 0. cum fac la declaratii sa nu mai dea eroare

nu, il treceti cu 176 ore lucrate
adica sa aveti la NOL 176, la NOEL 176 si NOS 0

??????????? CARE NOL....NOEL....

NOL...nr. total ore lucratoare in luna de referinta....
NOEL...nr. ore efectiv lucrate conform pontajului.....
Cum sa ii trec eu de exemplu 160 ore in ianuarie...SI EFECTIV lucrate...si mai ales UNDE??
daca omul a fost operat la cap.....EFECTIV.....si eu sa il trec ca a fost la lucru.
Cum o dai ..cum nu o dai....nu e bine.

1. ori treci la ore macar 1 ca d-voastra si poti sa ii iei somajul
2.daca treci 0 ore...nu te lasa sa ii iei somajul.
3. ca ..doamna....dar unde sunt astea NOL.....NOEL in D112....nu stiu.Ma rog dar nici nu poti sa treci efectiv lucrate 160.....
Nici una nu e buna.
O zi buna ...si multumesc.....tot astept un punct de vedere si de la un moderator....DAR SE VEDE CA E TREABA GREA.