Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nu vreau sa stau in concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nu vreau sa stau in concediu de maternitate

Buna ziua. Nepoata mea, a nascut si vrea sa stea in concediu de maternitate doar cele 42 zile , apoi se intoarce la servici.
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in acest caz. Va face o cerere.... catre cine? Cand face cererea catre Primarie pentru acordarea celor 500 lei?
Inca o data va rog sa ma ajutati,

O zi minunata va doresc:( .
1. Nu o obliga nimeni sa intre in concediu prenatal daca sanatatea ei si a fatului ii permite.

2. - Obligatoriu sunt doar cele 42 de zile dupa nastere.
- Solicita medicului de familie sau medicului curant ginecolog sa-i elibereze certificat doar pentru 42 de zile incepand cu data nasterii copilului.

3. - Inteleg ca dupa cele 42 de zile va relua activitatea si va solicita direct stimulentul de insertie, fara sa intre in concediu crestere copil (CCC).
- Actele pentru stimulentul de insertie se depun la Primarie (de unde ia si lista cu actele necesare) incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului.
Multumesc din suflet. Multa sanatate va doresc:vishenka: