avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua ,
Sunt nascut in anul 1954 si vreau sa ma pensionez anticipat.
Perioada lucrata este :
16.08.1972 - 18.12.1974 si 01.04.1975 - pana in prezent.
In aceasta perioada am avut un numar de 110 zile de invoiri si absente nemotivate.
Nu am facut armata.
Avand in vedere faptul ca am cam 43 de ani de cotizare, cu aproximatie, ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial ?

Cel mai recent răspuns: repacom , utilizator 14:28, 27 Ianuarie 2016
Daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate) atunci pensia va fi anticipata.
Daca nu indepliniti acesta conditie, pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Chiar daca am 62 de ani ??
Daca aveti 62 de ani si nu indepliniti conditia de stagiu ceruta de pensia anticipata, atunci penalizarea va fi de 27%.
va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare anticipata janpopa janpopa Buna ziua si la multi ani! Am 59 de ani ,sunt angajat intr-o societate de stat,sunt unic intretinator de familie, am 35 de ani vechime si am 3 ani de grupa a ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionarea la cerere Baraian_Teofil_Pavel Baraian_Teofil_Pavel doresc sa ma pensionez la cerere. as dori sa imi spuneti la ce varsta pot sa intru la pensia la cerere si cati ani de munca ar trebui sa am ca sa pot beneficia ... (vezi toată discuția)