Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua ,
Sunt nascut in anul 1954 si vreau sa ma pensionez anticipat.
Perioada lucrata este :
16.08.1972 - 18.12.1974 si 01.04.1975 - pana in prezent.
In aceasta perioada am avut un numar de 110 zile de invoiri si absente nemotivate.
Nu am facut armata.
Avand in vedere faptul ca am cam 43 de ani de cotizare, cu aproximatie, ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial ?

Daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate) atunci pensia va fi anticipata.
Daca nu indepliniti acesta conditie, pensia va fi anticipata partiala cu penalizare de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
Chiar daca am 62 de ani ??
Daca aveti 62 de ani si nu indepliniti conditia de stagiu ceruta de pensia anticipata, atunci penalizarea va fi de 27%.
va multumesc