Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua,
Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de cotizare si 12 ani grupa a II a de munca si lucrez neintrerupt.
Astept un raspuns,multumesc anticipat!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni/an).
40+3=43 de ani stagiu de cotizare.
O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 62 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate,armata).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata(43),penalizarea va fi de 22,5%,pana la implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni.