avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Buna ziua,
Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de cotizare si 12 ani grupa a II a de munca si lucrez neintrerupt.
Astept un raspuns,multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:07, 30 Ianuarie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani(3 luni/an).
40+3=43 de ani stagiu de cotizare.
O reducere cu 2 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 62 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate,armata).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu pentru pensie anticipata(43),penalizarea va fi de 22,5%,pana la implinirea varstei de 62 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata MMIIHHAAEEELLAA MMIIHHAAEEELLAA Barbat nascut in 04.02.1957 cu stagiul complet de cotizare de 37 de ani, din care am lucrat 13 ani in grupa a II-a. Cand pot iesi la pensie anticipata? Va ... (vezi toată discuția)
Cand poate iesi la pensie georgian_eugen79 georgian_eugen79 este nascut in martie 1956 are 36 ani de vechime din care 12ani si 7 luni gr 2 cand poate iesi la pensie (vezi toată discuția)
Data iesire pensie anticipata automecanica automecanica Care este data iesirii la pensie anticipat pentru un bărbat , născut la 14.10.1956,40 ani şi 7 luni vechime în muncă din care 12 ani şi 2 luni grupa II ... (vezi toată discuția)