avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare anticipata

Buna ziua si la multi ani!
Am 59 de ani ,sunt angajat intr-o societate de stat,sunt unic intretinator de familie, am 35 de ani vechime si am 3 ani de grupa a -II a ,normal ca doresc sa mai lucrez pana as indeplinii toate conditiile iesirii la pensie (62 ani) .Mentionez ca sunt nascut in 29 august 1954. Problema mea este ca am fost trecut pe lista pensionarii anticipate, pot sa ma pensioneze anticipat daca nu am implinit varsta de 60 ani?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:53, 8 Ianuarie 2014
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
In acest caz,penalizarea va fi de 45% pana la implinirea varstei standard de 65 de ani.
Cred ca nu m-am exprimat corect, am 14 ani si 8 luni de grupa a-II-a ,deci 3 ani reducere varsta pensionare .
Da.Corect.
Daca va pensionati la 60 de ani si nu indeliiti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat,penalizarea va fi de 18%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)