Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... RESPINS la concurs,angajat apoi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

RESPINS la concurs,angajat apoi

La un concurs pentru ocuparea functiei de fochist(un singur post),organizat de 3 ori in ultimile 3 luni pentru ca nu a promovat nimeni examenul scris,s-au prezentat 2 concurenti .In urma examinarii,au obtinut ZERO si respectiv UN punct la proba scrisa fiind declarati RESPINS.
La o zi dupa ce au fost respinsi,au fost chemati si desi era scos la concurs doar un post,au fost angajati ambii concurenti.Cei care au fost declarati RESPINS la examen.

E vorba de angajari pe postul de fochist la DGASPC Olt.
E legal acest lucru?Sa fii respins si apoi sa fie angajati?
E normal sa publici conditiile de participare,faptul ca e scos DOAR un post si apoi sa angajeze 2?Conditiile de promovare prevedeau CLAR ca trebuie sa ia minim 5 Puncte pentru a promova.
Unde trebuie sesizat acest lucru?Care este institutia care poate lua masuri ?
Multumesc
gigione01, utilizator
S-a depus vreo contestatie ?
freeelis a scris:

S-a depus vreo contestatie ?

Nu.
Persoanele respinse(si apoi angajate) nu au depus contestatie si nici nu au participat la proba de interviu-oral.
Pur si simplu au fost respinsi si a doua zi angajati.

In acest caz, numai instanta de judecata poate anula acel concurs,.
freeelis a scris:

In acest caz, numai instanta de judecata poate anula acel concurs,.

Pai nu s-a produs o ilegalitate?
E institutie de stat,subordonata Consiliului Judetean Olt.
Ce rost a mai avut concursul daca s-au angajat oricum?
Publici concurs pentru 1 post fochist,dau examen si nu face nimeni baremul si apoi angajezi 2 fochisti-singurii care au candidat(3 luni la trei examene si nu au promovat,nu au luat mai mult de un punct la niciun examen,de interviu nici nu auauzit)dintre care unul a luat ZERO,ZERO puncte si al 2 lea a luat 1,0 puncte din 10 posibile.
E ca si cum nu ai obtine punctajul pentru permis categoria B si apoi ti se da permisul cu toate gradele!
Oare sunt competenti sa ocupe un post la centrala termica,unde probabilitatea de a se produce avarii,explozii e foarte mare?
Eu voi fi coleg cu acesti nou-angajati care habar nu au de meserie,judecand dupa punctajul obtinut.Singurul lucru cert e ca sunt membrii PSD.
De ce eu si inca 2 colegi acum 18 luni a trebuit sa obtinem peste 5 puncte apoi sa mergem la interviu pentru a fi angajati?
gigione01, utilizator
La aceste intrebari ar trebui sa va raspunda cei care au organizat concursul si nu noi.