Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... EXAMENELE DE PROMOVARE IN INSTITUTII DE STAT
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

EXAMENELE DE PROMOVARE IN INSTITUTII DE STAT

CARE ESTE NOTA DE PROMOVARE LA UN EXAMEN IN INSTITUTII PUBLICE CU BUGET DE AUTOFINANTARE?
1. Sunt declaraţi admişi la proba scrisă candidaţii care au obţinut:
a) minimum 50 de puncte, în cazul concursurilor organizate pentru ocuparea funcţiilor contractuale de execuţie;
b) minimum 70 de puncte, în cazul concursurilor organizate pentru ocuparea funcţiilor contractuale de conducere.

Sunt declaraţi admişi la proba scrisă candidaţii care au obţinut:
a) minimum 50 de puncte, în cazul concursurilor organizate pentru ocuparea funcţiilor contractuale de execuţie;
b) minimum 70 de puncte, în cazul concursurilor organizate pentru ocuparea funcţiilor contractuale de conducere.

2. Punctajul final se calculează ca medie aritmetică a punctajelor obţinute la proba scrisă şi/sau la proba practică şi interviu, după caz.
Se consideră admis la concursul pentru ocuparea unui post vacant/temporar vacant candidatul care a obţinut cel mai mare punctaj dintre candidaţii care au concurat pentru acelaşi post, cu condiţia ca aceştia să fi obţinut punctajul minim necesar.
MULTUMESC FRUMOS. VA ROG SA-MI SPUNETI CARE ESTE LEGEA CARE REGLEMENTEAZA ACEST LUCRU?
HG 286/2011.
[ link extern ]