Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CASS , CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CASS , CAS

bua ziua . sunt IF si doresc sa stiu concret cat este cotizatia minima la cele doua case de asigurari . m-am uitat la procentele de la casa de pensii si nu se leaga ceva : 2681(mediu brut pe economie) impartit la 35 nu mi-a rezultat 938 ci 766 , cat se scrie ca este cifra minima de la care esti obligat sa te asiguri . la casa de sanatate stiu ca este procent de 5,5% din venit , dar nu mai putin de o suma pe care nu am gasit-o . astept lamuriri .
Pentru anul 2016, câştigul salarial mediu brut pe economie = 2.681 lei.

pensie :
– venitul lunar asigurat (VA):
minim = 938 lei (2.681 lei *35%);
maxim = 13.405 lei (2.681 lei * 5 salarii).

Pentru anul 2016, prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat s-a stabilit o cotă legală de contribuţie de asigurări sociale de 26,3% , astfel încât contribuţia lunară datorată pentru contractele de asigurare va fi :
– cel puţin 247 lei – pentru VA minimă, de 938 lei;
– cel mult 3.526 lei – pentru VA maximă, de 13.405 lei;
– între cele două limite legale, în funcţie de VA înregistrată în contract.

sanatate:

Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (1050 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 58 lei pe luna.
va multumesc , dar mi 35% din 2681 imi da 766
Faceti din nou calculul si o sa vedeti ca va da 938.
Nu cumva inmultiti cu alt procent, de exemplu 28,5%?