avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CASS , CAS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CASS , CAS

bua ziua . sunt IF si doresc sa stiu concret cat este cotizatia minima la cele doua case de asigurari . m-am uitat la procentele de la casa de pensii si nu se leaga ceva : 2681(mediu brut pe economie) impartit la 35 nu mi-a rezultat 938 ci 766 , cat se scrie ca este cifra minima de la care esti obligat sa te asiguri . la casa de sanatate stiu ca este procent de 5,5% din venit , dar nu mai putin de o suma pe care nu am gasit-o . astept lamuriri .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:59, 29 Ianuarie 2016
Pentru anul 2016, câştigul salarial mediu brut pe economie = 2.681 lei.

pensie :
– venitul lunar asigurat (VA):
minim = 938 lei (2.681 lei *35%);
maxim = 13.405 lei (2.681 lei * 5 salarii).

Pentru anul 2016, prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat s-a stabilit o cotă legală de contribuţie de asigurări sociale de 26,3% , astfel încât contribuţia lunară datorată pentru contractele de asigurare va fi :
– cel puţin 247 lei – pentru VA minimă, de 938 lei;
– cel mult 3.526 lei – pentru VA maximă, de 13.405 lei;
– între cele două limite legale, în funcţie de VA înregistrată în contract.

sanatate:

Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (1050 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 58 lei pe luna.
va multumesc , dar mi 35% din 2681 imi da 766
Faceti din nou calculul si o sa vedeti ca va da 938.
Nu cumva inmultiti cu alt procent, de exemplu 28,5%?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

C.a.s. chance1 chance1 Ce valoare are C.A.S. pe care l-as plati ca persoana fara venituri? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Contracte individuale pentru cas si cass Remus47 Remus47 Daca nu am venituri si vreau sa fac contracte individuale pentru CAS si CASS, avand la baza salariu mediu brut pe economie ( 2681 lei) , cat platesc la cele ... (vezi toată discuția)
Plata cas yo4bzc yo4bzc Buna ziua! am fost in SOMAJ un an de zile, perioada ce s-a incheiat pe 17 iunie a.c. As vrea ca din IULIE sa platesc din mana CAS-UL. Ce suma trebuie sa ... (vezi toată discuția)