Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM nou in timpul concediului fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM nou in timpul concediului fara plata

Buna seara,
Se poate incheia un CIM (perioada nedeterminata, mediu privat) in timpul concediului fara plata (fiind functionar public cu statut special), urmand ca apoi sa se aleaga varianta cea mai convenabila?

Multumiri.
Asa cum se prevede la art.96 alin.1 teza a II-a din Legea nr.161/2003, funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.
Va multumesc mult pentru raspunsul argumentat!