Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mentinerea casei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mentinerea casei

As dori sa stiu daca ma casatoresc acum legal si sa presupun ca peste 5 ani ne despartim sotul are dreptul la apartamentul meu pe care il detin.
NICIODATA! Nici peste 5 , 10 sau 100 de ani!
Casa dobandita inainte de casatorie este BUN PROPRIU si , ca atare , in caz de divort , nu intra la masa partajabila!
Casa de piatra si sa fiti fericita!
=D>
va puteti casatori linistita,daca doar aceasta ar fi problema care va determina sa ezitati, nu exista niciun pericol.Casa este si va ramane a dvs.;)
Bunurile dobandite de oricare dintre soti fac parte din bunurile proprii ale acelui sot, astfel ca nu pot intra in masa bunurilor comune ce s-ar partaja in caz de divort al partilor. ;)
Nici bine nu v-ati casatorit si va ganditi la divort.;).....eiiii, nici chiar asa.
In privinta apartamentului stati linistita , va ramane a dumneavoastra orice se va intampla...este un bun propriu.
~ Conținut șters la cerere ~