avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... mentinerea casei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

mentinerea casei

As dori sa stiu daca ma casatoresc acum legal si sa presupun ca peste 5 ani ne despartim sotul are dreptul la apartamentul meu pe care il detin.
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 14:32, 3 August 2009
NICIODATA! Nici peste 5 , 10 sau 100 de ani!
Casa dobandita inainte de casatorie este BUN PROPRIU si , ca atare , in caz de divort , nu intra la masa partajabila!
Casa de piatra si sa fiti fericita!
=D>
va puteti casatori linistita,daca doar aceasta ar fi problema care va determina sa ezitati, nu exista niciun pericol.Casa este si va ramane a dvs.;)
Bunurile dobandite de oricare dintre soti fac parte din bunurile proprii ale acelui sot, astfel ca nu pot intra in masa bunurilor comune ce s-ar partaja in caz de divort al partilor. ;)
Nici bine nu v-ati casatorit si va ganditi la divort.;).....eiiii, nici chiar asa.
In privinta apartamentului stati linistita , va ramane a dumneavoastra orice se va intampla...este un bun propriu.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Partaj theia theia Buna ziua.Va rog frumos sa ma lamuriti.Sunt proprietara unui apartament si as vrea sa ma casatoresc.Dar imi este teama sa nu ajung iar la un divort si apoi ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor elizachichi elizachichi Eu si sotul meu suntem casatoriti de 11 ani si avem o fetita de 5 ani. Din nenumarate motive( certuri f.f. dese,indiferenta fata de obligatiile unei ... (vezi toată discuția)
Juridic nikmircea nikmircea vreau sa stiu daca am achizitionat o locuinta eu si sora mea, dupa care eu m-am casatorit si stau in locuinta cu sotul dar fara sora mea, in caz de partaj el ... (vezi toată discuția)