Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termen repunere pe rol
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

termen repunere pe rol

care este termenul pentru repenune pe rol pentru un dosar suspendat conform art 413 (1) 1?

Art. 413

Suspendarea facultativă

(1) Instanţa poate suspenda judecata:

1. când dezlegarea cauzei depinde, în tot sau în parte, de existenţa ori inexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;

Arat ca in dosarul care a fost cauza suspendarii a fost data o solutie definitiva.
In acest caz, suspendarea va dura până când hotărârea pronunţată în cauza care a provocat suspendarea a devenit definitivă.

In speta, dosarul suspendat trebuie repus pe rol. Redeschiderea procesului avand loc prin cererea formulată de partea interesată, in opinia mea.

De asemenea, prelungirea duratei suspendării, după dispariţia cauzei care a determinat-o, poate conduce la perimare litigiului.
Si care este termenul dupa care apare perimarea litigiului ?
6 luni de zile de la ultimul act de procedură îndeplinit de părţi sau de instanţă.

Cursul perimării este suspendat cât timp durează suspendarea judecăţii, pronunţată de instanţă în cazurile prevăzute la art. 413 C.proc.civ. , precum şi în alte cazuri stabilite de lege, dacă suspendarea nu este cauzată de lipsa de stăruinţă a părţilor în judecată.