avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit casă de patrimoniu
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit casă de patrimoniu

Bună seara,

În legea LEGE Nr. 422 din 18 iulie 2001 *** Republicat
privind protejarea monumentelor istorice se menţionează:
"ART. 41
(1) Proprietarii imobilelor monumente istorice, definite potrivit art. 3 lit. a) din prezenta lege, sunt scutiţi în totalitate de plata impozitului pe cladiri, cu exceptia spatiilor în care se desfasoara activitati economice sau comerciale."

În Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, ART. 456 - Scutiri, scrie: "(2) Consiliile locale pot hotărî să acorde scutirea sau reducerea impozitului/taxei pe clădiri datorate pentru următoarele clădiri:
a) clădirile care, potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice, de arhitectură sau arheologice, muzee ori case memoriale."

Consiliul local al localităţii X a transmis înştiinţări prin poştă că locuinţele nu mai sunt scutite de plata impozitului, potrivit noului Cod fiscal. După cum se observă, acesta intră în contradicţie cu o prevedere stabilită de legea privind protejarea monumentelor istorice. Consiliul local nu şi-a exercitat acum dreptul de a hotărî scutirea plăţii.
Ca propietar al unei astfel de locuinţe, destinată exclusiv locuirii, fără vreo activitate economică, ar trebui să achit plata impozitului stabilit de consilul local (necunoscută fiind modalitatea de calcul) ?

Vă mulţumesc,

Alte discuții în legătură

Obligaţie sau scutire de la plata impozitului pe cladiri monumente istorice Geo1944 Geo1944 Bună seara, În legea LEGE Nr. 422 din 18 iulie 2001 *** Republicat privind protejarea monumentelor istorice se menţionează: \"ART. 41 (1) ... (vezi toată discuția)
Impozit firma stoicadanielapia stoicadanielapia Buna dimineata, Saptamana trecuta am platit impozitul la 2 locuinte pe care le am in orasul Pitesti. Intre timp am gasit sa inchiriez una din locuinte la o ... (vezi toată discuția)
Casa declarata monument istoric de arhitectura pentru care primaria solicita impozit pe cladire Cristina Galis Cristina Galis Citesc in Codul Fiscal, Titlul IX, Cap.2 Art.250 urmatoarea fraza: \"Cladirile care, potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice, de arhitectura sau ... (vezi toată discuția)