Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... impozit firma
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

impozit firma

Buna dimineata,
Saptamana trecuta am platit impozitul la 2 locuinte pe care le am in orasul Pitesti.
Intre timp am gasit sa inchiriez una din locuinte la o firma .Am auzit de impozitul special pentru locuintele in care functioneaza firme. Locuinta inchiriata este declarata monument istoric si nu platesc impozit la ea(cel putin ani anteriori nu am platit, nu stiu daca dupa noul cod trebuie sa platesc).
Mai este nevoie sa fac vreo declarative sau se plateste ceva daca sunt scutit de plata impozitului?
Dispozitiile noului cod fiscal permit consiliilor locale ca in baza unor documente justificative sa scuteasca sau sa reduca impozitul datorat pentru mai multe categorii de cladiri,printre care si cladirile care, potrivit legii, sunt clasate ca monumente istorice, de arhitectura sau arheologice, muzee ori case memoriale
Pentru a beneficia de eventuala scutire de la plata impozitului,sa obtineti de la serviciul urbanism din primarie,documentul justificativ ca respectiva cladire este clasificata/incadrata drept monument istoric