Forum Discuţii juridice Executare silită continuare termen procedural pe luni
Discuție deschisă în Executare silită

continuare termen procedural pe luni

Daca un (prim) termen de trei luni de calcul al penalitatilor (art. 906 alin. (4) cpc) se termina intr-o zi de vineri iar debitorul nu si-a executat obligatia, de cand ar urma sa inceapa al doilea termen de trei luni?
De a doua zi (sambata) sau dintr-o zi lucratoare (si se sare peste sambata/duminica/zile nelucratoare) ?

ginberto a scris:
De a doua zi (sambata) sau dintr-o zi lucratoare (si se sare peste sambata/duminica/zile nelucratoare) ?

Termenul incepe sa curga de a doua zi (sambata) expirarii celor 3 luni; chestiunea cu ziua nelucratoare se aplica doar in cazul ultimei zile a termenului, nu si primei zile a termenului care va curge.