avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul vechime in munca

Buna ziua
Am 53 ani si sunt angajata cu contract de mandat in functia de presedinte la o asociatie de proprietari. Am lucrat la o societate timp de 25 ani cu CIM
Platesc la ANAF toate contributiile (mai putin somaj) pt salariu de 1050lei
Va rog sa -m spuneti daca se considera vechime in munca
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 4 Februarie 2016
Activitatea desfasurata in baza unui contract de mandat nu constituie vechime in munca.


Art.16 alin.4 C.mun. : Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca mirceaungureanu mirceaungureanu Va rog sa-mi spuneti daca unui presedinte de asociatie de proprietari, ales, remunerat prin Conventie civila, perioada mandatului i se considera vechime in ... (vezi toată discuția)
Contractul de mandat Nicalai Nicalai Ce presupune incheierea acestui tip de contract ? Durata , conditiile precum si drepturile si obligatiile ce deriva din acest contract precum si platile ... (vezi toată discuția)
Contract de mandat, vechime in munca ? mary2015 mary2015 Buna ziua ! In cazul unei persoane care detine o functie de conducere in cadrul unei societati pe actiuni si care are CIM suspendat in baza unui ... (vezi toată discuția)