Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Obtinerea grupei de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Obtinerea grupei de munca

Daca nu am trecuta in cartea de munca grupa a-II-a, trebuie sa dau in judecata societatea la care am lucrat pentru a obtine adeverinta de grupa a-II-a? Nu exista alta posibilitate, eventual o schimbare de legislatie in viitorul apropiat?
Exista si o alta posibilitate, sa obtineti de la fostul angajator o adeverinta din care sa reiasa ca ati desfasurat activitatea in grupa a-II-a.
Ce se poate face daca fostul angajator are activitatea suspendata, iar arhiva nu este predata? sau daca arhiva este dusa la alta societate, iar acea societate nu are dreptul sa elibereze adeverinte in numele societatii de la care a primit?
1. De ce sustineti ca nu are dreptul de a elibera adeverinta?

Potrivit art. 29 (1) din Legea nr.16/1996, creatorii ori deţinătorii de documente sau, după caz, succesorii în drepturi ai acestora sunt obligaţi să elibereze, potrivit legii, la cererea persoanelor fizice şi a persoanelor juridice, certificate, adeverinţe, copii şi extrase de pe documentele pe care le creează ori le deţin, inclusiv de pe cele pentru care nu s-a împlinit termenul prevăzut la art. 13, dacă acestea se referă la drepturi care îl privesc pe solicitant.

2. Chiar daca activitatea este suspendata , obligatia de a va elibera adeverinta subzista si in aceasta situatie.