Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigii de munca, castigate in instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigii de munca, castigate in instanta

In instanta am castigat plata drepturilor salariale neplatite de angajator ( a vandut un punct de lucru al societatii , am plecat in somaj fara a ni se plati concediile de odihna si salariul pe cateva luni). L-am actionat in instanta, am castigat, nu s-a mai facut recurs , dar nu am primit banii. Ce putem face mai departe?
În cazul în care sunteți în posesia titlului executoriu, trebui să-l puneți în executare printr-un executor judecătoresc, înainte de termenul de prescripție al acestuia.
Aveti doua posibilitati :
- fie solicitati angajatorului sa puna in executare de bunavoie hotararea respectiva

- in caz de refuz, fie va adresati unui executor judecatoresc , fie depuneti plangere penala (art.287 alin.1 lit.e C.pen.)
Asta nu e caz penal ? Nepunerea in executare a unei hotarari executorii ?
Se poate depune si plangere penala, asa cum am mentionat anterior.

Art. 287 C.pen - Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti

(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
....
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;
.....

se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul faptelor prevăzute în lit. d)-g), acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Pai atunci e simplu : LA PUSCARIE !