avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala prealabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala prealabila

Buna ziua.Am depus o plangere penala prealabila conform Art 287 al1 privind nepunerea in executare a unei hotarari judcatoresti definitive privind plata salarilor si am primit raspuns de clasare a cauzei pe motiv ca nepunerea in executare a hotararii judecatoresti prevazuta si pedepsita de art287 al1din codul penal deoarece fapta nu este prevazuta de legea penala .Acesta e raspunsul dat de parchetul de pe langa judecatorie Eu cred ca e o greseala sa nu zic altceva.Este corecta solutia?Va multumesc.Buna ziua
Cel mai recent răspuns: redinciucconstantin , utilizator 12:50, 21 Octombrie 2016

Art. 287 C.P. Nerespectarea hotărârilor judecătoreşti
(1) Nerespectarea unei hotărâri judecătoreşti săvârşită prin:
e) neexecutarea hotărârii judecătoreşti privind plata salariilor în termen de 15 zile de la data cererii de executare adresate angajatorului de către partea interesată;

Intrebarea este, ati foprmulat initial executarea silita?
Daca da atunci parchetul nu are dreptate, daca nu atunci au dreptate.
pai daca faceam cerere de executare silita vorbeam cu executoru nu la parchet a fost un litigiu de munca cu hotarire definitiva eu am facut plangere penala prealabila si dupa ce au trecut 15 zile de la cerere
Nu am spus sa mergeti la executor ci sa formulati, asa cum spune legea, cererea de executare.
Consultati un avocat.
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2016
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
va dau tot eu raspunsu .Hotararile judecatoresti in litigi de munca sunt executorii de drept indiferent daca au fost apelate sau nu cererea de executare se refera la punerea in executare a hotararii .Daca apelezi la executor sa execute o hotarare nu mai mergi la parchet si nu e necesar investirea cu formula executorie eu am facut plangere pentru fapta nu sa faca parchetu executare silita sunt executorii pentru asta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca ionelastoica79 ionelastoica79 buna ziua am o hotarare judecatoreasca definitiva pentru a recupera salariile restante de la o firma si nu pot scoate banii de la ei au refuzat sa se ... (vezi toată discuția)
Litigii de munca, castigate in instanta elisa_2000 elisa_2000 In instanta am castigat plata drepturilor salariale neplatite de angajator ( a vandut un punct de lucru al societatii , am plecat in somaj fara a ni se plati ... (vezi toată discuția)
Raspunderea penala zidaru zidaru Pentru neexecutarea unei hotararii judecatoresti privind plata salariilor s-a abrogat raspunderea penala conf art 261 codul muncii? Inseamna ca angajatorii ... (vezi toată discuția)