Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce inseamna juridic actiune in Pretentii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce inseamna juridic actiune in Pretentii?

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti ce inseamna ca am fost dat in judecata pentru Pretentii?
Ce poate fi asta?

1. Poate fi vorba de cheltuieli de judecata de incasat?
2. Poate fi vorba de daune ale unei persoane fizice pe care o reprezinta in instanta asociatia de proprietari?
3. Poate fi vorba de plata restanta intretinere la bloc?

Multumesc.
Poate insemna ca o terta persoana fizica/juridica sustine ca are anumite drepturi asupra Dvs.iar Dvs. aveti anumite obligatii fata de acea persoana si aceasta din urma a cerut unei instante de judecata de drept civil sa va oblige la executarea obligatie, fie ca o actiune fie ca plata unor sume de bani rezultand din materializarea obligatiei.
Acţiune în realizarea dreptului este acţiunea civilă prin care reclamantul pretinde obligarea pârâtului la respectarea/recunoasterea dreptului subiectiv ce i-a fost încălcat, iar dacă aceasta nu mai este posibil, obligarea lui la despăgubiri pentru prejudiciul suferit.
Exemple: acţiunea în revendicare, cereri prin care se solicită plata unor sume de bani, cereri prin care se solicită îndeplinirea unor obligaţii contractuale, cereri pentru anularea unor contracte, acţiunea în pretenţii băneşti, acţiunea pentru predarea unui legat etc.

Temeiul juridic al pretentiei (exemple):
- raspunderea civila (delictuala - art.1349 si urm., 1381, 1386 si urm. NCC),
- executarea silita a obligatiilor (art.1516 si urm., art.1527, 1530 si urm. NCC),
- obligatii nascute din raporturi contractuale, (de ex. art.1650 si urm. pt. contractul de vanzare).
Inseamna sume de bani. Nu putem sti in care din variante...
Daca sustineti ca ati fost actionat in instanta urmeaza sa vi se comunice actiunea si la acel moment va veti edifica asupra naturii pretentiilor reclamantului si va trebui sa formulati o intampinare in 25 de zile de la primirea actiunii in care veti invedera apararile dvs fata de solicitarile reclamantului.
Da, intre timp am aflat, vor cheltuieli de judecata de la o actiune introdusa de mine si declarata perimata.
Exista vreo portita prin care sa scap de aceste cheltuieli de judecata?
Multumesc tuturor pentru ajutor!