Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Creante neincasate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Creante neincasate

Cu prilejul inventarierii de la sfarsitul anului s-a constatat ca sunt sume neincasate de la clienti din anii anteriori anului 2015 si care sunt si inactivi sau radiati conform datelor existente la Ministerul Finantelor. As vrea sa stiu daca in aceasta situatie pot trece sumele respective pe pierderi si daca da, in contextul carui act normativ?
Va multumesc.
Trecerea pe costuri se face prin decizie a Consiliului de Administratie, prin analizarea unui referat facut de compartamentul contabilitate, insotit de documentele justificative : extras de la ORC din care reiese ca firma debitoare este radiata sau decizia ANAF de declarare a inactivitatii.