avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate Asociatul Unic sa fie si angajat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate Asociatul Unic sa fie si angajat?

Buna seara.
Ne confruntam cu urmatoare problema.

Avem o microintreprindere nou infiitata cu unic asociat.
Noi am vrea sa avem amandoi CIM-uri insa contabila zice ca asociatul unic nu poate fi si administrator.

Am gasit in Legea nr.31/1990
art. 196^1.
......
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Insa cu toate astea contabila noastra zice ca s-a interesat si ca nu poate avea CIM

dvs din experienta, ce parere aveti?

Va multumesc anticipat de raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:05, 10 Februarie 2016
Contabila dvs va induce in eroare ... asa cum se prevede in lege, asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
Altfel spus, poate incheia c.i.m. cu societatea al carei asociat unic este.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator firma angajat ipm75 ipm75 Buna ziua, Mi-am deschis de cateva zile un SRL, cu activitate comert intr-un anumit domeniu. Ceea ce ma intereseaza pe mine este daca ma pot angaja cu salariu ... (vezi toată discuția)
Calitate administrator-asociat unic-salariat pentru srl si contributii datorate mihaela.damian mihaela.damian Buna ziua, Un Asociat Unic de SRL, care este si Administrator, poate deveni si salariat ? (vezi toată discuția)
Este contractul de munca obligatoriu? nelis51 nelis51 Sunt pensionara la limita de varsta si in acelasi timp asociat unic si administrator la o societate comerciala si am aflat din anumite surse ca nu ar fi ... (vezi toată discuția)