Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate Asociatul Unic sa fie si angajat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate Asociatul Unic sa fie si angajat?

Buna seara.
Ne confruntam cu urmatoare problema.

Avem o microintreprindere nou infiitata cu unic asociat.
Noi am vrea sa avem amandoi CIM-uri insa contabila zice ca asociatul unic nu poate fi si administrator.

Am gasit in Legea nr.31/1990
art. 196^1.
......
(3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.

Insa cu toate astea contabila noastra zice ca s-a interesat si ca nu poate avea CIM

dvs din experienta, ce parere aveti?

Va multumesc anticipat de raspunsuri
Contabila dvs va induce in eroare ... asa cum se prevede in lege, asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.
Altfel spus, poate incheia c.i.m. cu societatea al carei asociat unic este.