Forum Discuţii juridice Executare silită poprire conturi in baza unei încheieri facuta de ...
Discuție deschisă în Executare silită

poprire conturi in baza unei încheieri facuta de executorul judecatoresc

În luna februarie 2011 am facut un împrumut la Provident, iar in martie 2012 am ramas fara venit si nu am mai putut achita ratele saptamânale.Azi am primit o încheiere din partea unui executor judecătoresc , neinvestită la judecătorie, si tot astăzi mi s-a facut poprire pe conturile din bancă.Precizez că nu am primit nici o somație până acum.Pot face cerere de executare silită? Pensia alimentară pe care o primesc în unul dintre conturi poate fi supusă popririi ?
Contractul a fost facut pe 56 de saptamâni.Nu se poate vorbi si despre o prescriere ???
Pensia alimentară nu poate fi poprită, este un venit al copilului.

Dreptul lor la executare este prescris. Faceți contestație la executare în termen de 15 zile de la data când ați aflat de executare și cereți anularea executării invocând ca argument prescripția dreptului la executare silită.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspuns.Luni îmi intra salariul si mi s-a spus de la bancă ca mi se va opri 30% din el (cam 600 de lei) .Acesti bani îi voi mai putea recupera ? Cam care este procedura?
33,33% este procentul exact, adică 1/3.
Dacă veți face contestație la executare și veți cere și întoarcerea executării, îî veți recupera.

Mai bine cereți plata salariului cash, aveți dreptul conform legii.
Lucrez în învățământ si contabila scolii nu este de acord,spune că nu se poate.