avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Notificare cu privire la structura abilitata cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Notificare cu privire la structura abilitata cu ducerea la indeplinire a masurilor asiguratorii si efectuarea procedurii de executare silita

Pe perioada 2008-2011 am fost inchis.Dupa ce am fost eliberat nu am primit absolut nici o insttintare pana la data de 28.01.2016 cum ca ar trebuii sa platesc ceva, insemnand cheltuieli de judecata(crezand ca s-au prescris nici eu nu m-am interesat)...mai jos o sa scriu cateva randuri din aceasta notificare pe care am primit o...daca m-ati putea ajuta cu un sfat:
In termenul art. 220 alin.(2^2) din legea nr. 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, coroborat cu prevederile art. 4 din OPNAF nr. 3744/2015 privind stabilirea cazurilor speciale de executare silita,precum ai a structurilor abilitate cu ducerea la indeplinirea masurilor asiguratorii si efectuarea procedurii de executare silita ,incepand cu data de 01.01.2016 competenta de aplicare a masurilor asiguratorii si efectuarea procedurii de executare silita revine Serviciul executari silite cazuri speciale din cadrul Directiei regionale a finantelor pubilice Iasi.In acest sens,in temeiul titlului executoriu reprezentat de S.P 41/D/11.02.2010 emis de Tribunalul Bacau se va proceda la aplicarea modalitatilor de executare silita in vederea recuperarii creantelor bugetarestabilite in sarcina dvs.
Cel mai recent răspuns: ionut_ghi , utilizator 15:11, 12 Februarie 2016
Termenul de prescripție este de 5 ani, și începe să curgă la 1 ianuarie a anului următor, în cazul dvs a început să curgă la 01,01,2011 și s-a împlinit în data de 01.01.2016. Dacă nu au făcut acte de executare pănă la data respectivă, puteți invoca prescripția.
Ultima modificare: Vineri, 12 Februarie 2016
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Multumesc pt raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere amenda titima titima O amenda de circulatie din 2007 nu ar fi trebuit prescrisa? De ce ma blocheaza la impozit? (vezi toată discuția)
Termen cerere intoarcerea executarii silite Antoanela Geaman Antoanela Geaman Avand in vedere decizia nr. 560 din 11.02.2010 pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia comercială s-a apreciat că: ... (vezi toată discuția)
Executare silită penalități Ikymar Ikymar În urma unei executări silite a unor drepturi salariale de la o instituție publică, am obținut în instanță penalități de 0,5% pentru fiecare zi de ... (vezi toată discuția)