Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Decucere chirie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Decucere chirie

Sunt interesata sa inchiriez un apartament care va avea statut de locuinta personala pentru familie, cat si sediu social pentru o societate.
In aceasta locuinta nu se va efectua nici-o activitate economica deoarece avem o alta locuinta inchiriata (punct de lucru inregistrat legal), unde se desfasoara efectiv activitatea economica.
De asemena utilitatile vor fi platite de mine ca persoana fizica si nu de firma.
Contractul de inchiriere se va semna de catre societatea comerciala si proprietarul apartamentului.
Intrebare: conform noului cod fiscal, societatea comerciala poate deduce integral valoarea chiriei stabilita conform contractului de inchiriere?
Multumesc anticipat!
adrianadamian2009, utilizator
Intrebare: conform noului cod fiscal, societatea comerciala poate deduce integral valoarea chiriei stabilita conform contractului de inchiriere?

Raspuns: NU
SC plateste si deci poate trece pe cheltuieli utilitatile si chiria, in cote strict proportionale cu ponderea spatiul ocupat, raportat la suprafata intregului apartament.
Ca sa stabiliti sediul social al SC in apartament trebuie intocmit un Contract de comodat in care se indica (in scris si pe schita) ce spatii foloseste firma.
legalmgm, utilizator