Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Poate cineva sa traduca aceste paragrafe din Legea ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Poate cineva sa traduca aceste paragrafe din Legea 8/1996 ?

Art. 34. - (1) Nu constituie o încălcare a dreptului de autor, în sensul prezentei
legi, reproducerea unei opere fără consimţământul autorului, pentru uz personal
sau pentru cercul normal al unei familii, cu condiţia ca opera să fi fost adusă
anterior la cunoştinţa publică, iar reproducerea să nu contravină utilizării normale
a operei şi să nu îl prejudicieze pe autor sau pe titularul drepturilor de utilizare.
(2) Pentru suporturile pe care se pot realiza înregistrări sonore sau audiovizuale
ori pe care se pot realiza reproduceri ale operelor exprimate grafic, precum şi
pentru aparatele concepute pentru realizarea de copii, în situaţia prevăzută la
alin. (1), se va plăti o remuneraţie compensatorie stabilită prin negociere, conform prevederilor prezentei legi.
Da, sigur ...

Art.34 (1) Constituait pas une violation du droit d'auteur, en vertu de cette loi, la reproduction d'une oeuvre sans le consentement de l'auteur, pour un usage personnel ou pour le cercle normal d'une famille, à condition que le travail aurait dû être divulguée au public et la reproduction ne contrevient pas l'utilisation normale de l'œuvre et de ne pas porter atteinte à l'auteur ou du détenteur des droits d'utilisation.

(2) Pour les médias qui peuvent être faites des enregistrements sonores ou audiovisuels fois qui peut être fait graphiquement exprimé des reproductions d'œuvres et les appareils conçus pour le soutien, dans le cas sous la normale. (1) paiera une rémunération compensatoire déterminé par voie de négociation, en vertu de cette loi.

In romana, cred ca ati inteles ce spune legea, nu?
Deci inca o data: daca trageti filme, muzica pentru uz propriu si NU STATI LA SHARE (DC) sau SEED (torrent) e perfect legal. Downloadul in Romania NU SE PEDEPSESTE ca sint si pe forumul asta "avocati" care sustin altceva.
Pentru fiecare CD, DVD, BluRay, HDD, stick USB, etc se plateste o valoare de pana la 5% reprezentand acea taxa de care se vorbeste in paragraful 2.
gamezcdr, utilizator