Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... deces debitor - asigurare viata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

deces debitor - asigurare viata

X debitor a decedat; el a incheiat la obtinerea credutului (mic dealtfel - cca 2500 E) o asigurare de viata; a fost obligat de catre CEC.

X a decedat neasteptat; CEC nu a inmanat lui X un exemplar de pe asigurare;

ce poate face sotia supravietuitoare ?

1. Sa ceara CEC o copie = dar CEC nu are interes sa i-o dea.
(in mo obisnuit CEC impune obligatia incheierii unei asigurari de viata)

2. presupunem ca obtine asigurarea - ce poate face cu ea in mod realist ?

merci
1--CEC este obligat sa ii dea doamnei o copie dupa dosarul sotului decedat cu conditia sa prezinte u certificat de mostenitor care sa ateste calitatea de mostenitor
2--In mod realist doamna merge la societatea de asigurari si incaseaza polita de asigurare(asta in cazul in care debitorul , adica sotul decedat , achitase creditul). In caz contrar CEC-ul va folosi polita de asigurare deoarece ea este cesionata in favoarea CEC!B-)
Asigurarea de viata poate fi individuala sau de grup.
Daca creditul a fost conditionat si de existenta unei asigurari,beneficiar la decesul persoanei asigurate este banca.
Certificatul de mostenitor nu are importanta cata vreme in polita nu sunt inscrisi ca si beneficiari mostenitorii legali.
Banca trebuie anuntata in legatura cu decesul persoanei care a contractat creditul.
Apoi asiguratorul solicita copie dupa certificatul de deces si,dupa caz,alte acte.
Indemnizatia de asigurare este acordata bancii,in calitate de beneficiar si in acest fel obligatia de plata a ratelor aferente creditului se stinge.

ContSters76710, utilizator
1. De obicei, din experienta dvs, la cat se ridica indemnizatia in astfel de cazuri ?

2. Creditul a fost mic - aprox 2500 E - Poate intrece cuantumul creditului ?

3. Problema este ca CEC spune ca trebuia anuntat in max 2 zile de la deces si ca astfel, Aigurarea nu mai are valoare iar sotul supraviet trebiuie sa preia datoria. Fanmilia nu stia de credit, abia a gasit contractul cu banca. Cum apreciati ?

multumesc
Suma asigurata in caz de deces se stabileste functie de necesitati.
Nu imi dau seama daca discutam de un credit cert si de o asigurare ipotetica.
Daca admitem ca exista polita de asigurare,suma asigurata trebuie sa fie cel putin la nivelul creditului.
Printr-o asigurare de viata se realizeaza protectia.
Chiar daca banca este beneficiar,imi protejez familia prin aceea ca nu vor fi nevoiti sa achite datoria.
Indemnizatia de asigurare este egala cu suma asigurata in caz de deces.
Indemnizatia cuvenita poate fi mai mare decat suma ramasa de plata in ceea ce priveste creditul.
In acelasi timp,daca o persoana isi stabileste suma asigurata in caz de deces la un anumit nivel iar in timp considera ca doreste sa o micsoreze(cost mai mic,spre exemplu)poate sa faca acest lucru,de regula.

In doua zile familia nu are timp nici sa-si planga persoana draga...
Prin esenta,o astfel de asigurare vine in sprijinul oamenilor.
Oricate excluderi ar exista,in sarcina nu pot sa-i cada si absurditati de genul acesta.

Cat priveste asigurarea de viata,termenul de prescriptie este de 2 ani.
Beneficiarul asigurarii nu este parte in contract dar poate fi totusi plasat in sfera raporturilor de asigurare datorita faptului ca s-a facut o stipulatie in favoarea sa si ca, in baza contractului de asigurare asiguratorul dobandeste calitatea de debitor in raport cu acesta.

Acea institutie bancara are interesul de a-si recupera banii.
Situatia este cel putin ciudata.
Care este sfatul dumneavoastra ?

Sa anunte Banca la peste 2 saptamani de la deces ca adecedat si sa anexeze certificatul de mostenitor.
Sa solicite o copie de pe ctr de asigurare si sa mentioneze ca defunctul nu a primit nici macar o copie (aici banca-ptr ca prin ea s-a facut asigurarea oate sa zica ca i-a inmanat )
Sasolicite ca banca sa ceara asiguratoirului sa-i plateasca creditul restant si sa ia lkegatura cu aiguratorul ca sa primeasca , ca sot supravietuitor, restul din asigurare.

Orice clauza cu 2 zile pare a fgi abuziva, deci nula