Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Am si eu o intrebare, tatal meu a mostenit dupa moartea parintilor lui , doua case si cateva terenuri , acesta este pensionat pe caz de boala momentan si sufera de cateva probleme psihice . Si dintr-o anumita rea vointa , doreste sa vanda lucrurile respective astfel incat eu dupa moartea acestuia , sa nu mai mostenesc nimic . Se poate face ceva in acest sens?
Ceea ce se afla in proprietatea lui are dreptul de a vinde.
Puteti incerca o cerere de punere sub interdictie daca are grave probleme psihice.
A facut cateva atacuri cerebrale , sufera de epilepsie si are un inceput de dementa . Nu stiu sigur daca este suficient .
Adresati va instantei de tutela pentru a fi pus sub interdictie. Epilepsia si atacarurile cerebrale pot fi cauza lipsei de discernamant.
Nu ati precizat de ce este pensionat tatal, pe caz de boala.
Oricum, nici un notar nu ar face actele cu tatal dvs daca are niste tulburari psihice.
Este necesara expertiza medico-legala psihiatrica pt demonstarea lipsei de discernamant.
Punerea sub interdictie poate fi justificata de lipsa discernamantului pe fondul alienarii mintale. Se poate vorbi de alienarea mintala in situatia persoanelor afectate de boli psihice grave, cum sunt schizofrenia, delirurile sistematizate, psihoza maniaco-depresiva. Un atac cerebral, mai multe, pot declansa uneori dementa Alsheimer. Persoanele trebuie sa fie incapabile sa-si poarte de grija, sa nu faca diferenta intre bine-rau, sa/sa-si faca rau.

[Editat - va rog ca pe viitor sa va abtineti la astfel de comentarii.]
Admin, administrator
A , si tatal meu este pensionat de boala din cauza bolilor specificate mai sus . :)