Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Statului de personal si statului de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Statului de personal si statului de functii

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca exista un act normativ in baza caruia se intocmesc statul de personal si statutul de functii. Este obligatorie intocmirea acestora intr-o societate comerciala privata?
Va multumesc anticipat!
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
......

Prerogativa angajatorului de a stabili organizarea unitatii se poate concretiza in elaborarea regulamentului de organizare si functionare, in elaborarea statului de functii sau a organigramei societatii.