avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli de intretinere ale unui spatiu comercial cu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli de intretinere ale unui spatiu comercial cu intrare separata, din strada

Am un spatiu comercial inchiriat la parterul unui bloc nou. Am intrare separata din strada. Prin spatiu nu trec conducte de apa calda si am centrala termica proprie. Spatiul are un grup sanitar la care nu am contor pentru apa rece consumata. Platesc cate 2mc de apa in fiecare luna.
Imobilul are garaj subteran cu usa automata. Nu folosesc garajul si am fost totusi trecut la reparatia usii. Platesc energia electrica si curatenia pe scara blocului, mentenanta liftului...
Cum pot si in baza carei hotarari/legi pot sa fiu exonerat de la plata unor servicii de care nu beneficiez?
Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 18:48, 17 Februarie 2016
Conform disp HG nr 1588/2007 comitetul executiv poate dispune exonerarea de la plata energie electrica aferent lift pentru locatarii de la parter/mezanin
Dv chiar daca Prin spatiu nu trec conducte de apa calda si am centrala termica proprie. Spatiul are un grup sanitar la care nu am contor pentru apa rece consumata.utilizati instalatia comuna de alimentare cu utilitati,respectiv trebuie dsa achitati consum individual+parti comune
Trebuie sa negociati o conventie de plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Participarea proprietarilor la cheltuielile de reparatii neranegrescu neranegrescu De 8 ani, 11 din cei 20 de proprietari din asocietie, detin legal centrale termice de apartament ( adica cu proiect, avize, acceptul pe semnatura al vecinilor ... (vezi toată discuția)
Bun comun liftul de pe casa scarii florinfane florinfane Buna ziua ma numesc Florin Chelea si locuiesc ca multi alti romani la parterul unui bloc turn cu 10 nivele . Intrebare cum pot sa scap de plata liftului la ... (vezi toată discuția)
Plata utilitati - lift adivasiu adivasiu cum se calculeaza contributia proprietarilor la plata facturii lunare de intretinere a liftului? conform legii 270/2007.......nu prea reiese clar...... in ... (vezi toată discuția)