Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil minor

Va rog,este vorba despre un minor,care dupa divortul parintilor a fost incredintat mamei.Ea lucreaza in strainatate.Intrebarea mea:este nevoie de consimtamantul scris al tatalui pentru a-l duce pe minor in strainatate,avand si copilul si mama dubla cetatenie romano-maghiara,dat fiind faptul ca in Ungaria nu se cere acest lucru?Va multumesc anticipat.
Dacă are hotărâre de încredințare poate ieși cu minorul fără acordul tatălui.
Va multumesc foarte mult.
Când i-a fost încredinţat copilul mamei?
Anul trecut in toamna,de atunci se afla la parintii mamei,pana i se prelungeste pasaportul.
Şi ce scrie pe sentinţa judecătorească? Dacă scrie "autoritate părintească comună" şi domiciliul fetei la mama, atunci are nevoie de acordul tatălui copilului, dacă scrie "autoritatea părintească unică", atunci nu.