avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare copil minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare copil minor

Va rog,este vorba despre un minor,care dupa divortul parintilor a fost incredintat mamei.Ea lucreaza in strainatate.Intrebarea mea:este nevoie de consimtamantul scris al tatalui pentru a-l duce pe minor in strainatate,avand si copilul si mama dubla cetatenie romano-maghiara,dat fiind faptul ca in Ungaria nu se cere acest lucru?Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Sari Czintos , utilizator 10:25, 24 Februarie 2016
Dacă are hotărâre de încredințare poate ieși cu minorul fără acordul tatălui.
Va multumesc foarte mult.
Când i-a fost încredinţat copilul mamei?
Anul trecut in toamna,de atunci se afla la parintii mamei,pana i se prelungeste pasaportul.
Şi ce scrie pe sentinţa judecătorească? Dacă scrie "autoritate părintească comună" şi domiciliul fetei la mama, atunci are nevoie de acordul tatălui copilului, dacă scrie "autoritatea părintească unică", atunci nu.

Alte discuții în legătură

Poate un tribunal al altei tari sa oblige o persoana cu dubla cetatenie sa acorde cetatenia respectivei tari copilului sau? Kamii Kamii Buna, Succint faptele sunt urmatoarele: dintr-un concubinaj de scurta durata a rezultat un copil. Copilul a fost incredintat mamei spre educare, autoritatea ... (vezi toată discuția)
Calatorie minor cu dubla cetatenie toni35 toni35 Buna Intrebarea mea ar fi : Copilul meu are dubla cetatenie Romana si Maghiara , are pasaport valabil Unguresc , daca vrea sa calatoreasca cu insotitor ... (vezi toată discuția)
Stabilire domiciliul minorului la domiciliul mamei in strainatate stefimit stefimit Buna ziua! Mama are domiciliul in strainatate . In urma unei Hotarari judecatoresti ,ramasa definitiva, i se stabileste domiciliul minorului la mama in ... (vezi toată discuția)