Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru

Cand se plateste Taxa ?

Cum se calculeaza suma din care se deduce taxa, suma prejudiciului, se adauga si suma daunelor morale ??

Cei care cer daune morale de 1 mil euro, platesc taxa ?

Trebuie sa cer in plancere plata cheltuielilor judiciare sau e clarificata automat, cine pierde plateste ??
Art.7(OUG Nr.80/2013. Privind taxele judiciare de timbru)"Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei,demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei."Trebuie sa solicitati in mod explicit in plangere plata cheltuielilor judiciare.
Am un prejudiciu de 2 700 Ron ABUZ DE INCREDERE

DACA CER DAUNELE MORALE 5 000 CAT ESTE TAXA DE TIMBRU ???

Art. 3. - (1) Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza astfel:
a) pana la valoarea de 500 lei - 8%, dar nu mai putin de 20 lei;
b) intre 501 lei si 5.000 lei - 40 lei + 7% pentru ce depaseste 500 lei;