avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... factura de regularizare gaz de la EON adunata la o ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

factura de regularizare gaz de la EON adunata la o factura anterioara de estimare

Buna ziua,

In data de 18.02.2016, reprezentantii companiei de gaz sus mentionate, au schimbat contorul de gaz, fara sa fim acasa sau sa fim anuntati in prealabil, lasandu-ne o copie dupa procesul verbal de schimbare in care aparea indexul vechi de 11333.Index pe care nu l-am vazut sau verificat inainte sa fie schimbat contorul.
In data de 24.02.2016, mi s-a adus la cunostiinta ca avem de platit doua facturi una de 240 lei scadenta pe data de 14.03.2016 reprezentand estimarea consumului de gaz si alta de 480 lei scadenta in data de 24.03.2016 reprezentand regularizarea consumului de gaz.Factura de 240 lei sepoate accesa de pe contul myonline, dar cea de 480 este blocata, primind mesajul ca poate fi accesata peste 2 zile.
Contactand compania de gaz pentru lamuriri, mi s-a spus ca trebuie achitate ambele facturi, deci in total 720 lei, lucru pe care nu l-am inteles, avand in vedere ca factura de estimare este de 240 lei iar cea de regularizare 480, normal ar fi sa platim factura de estimare si diferenta pana la facura de regularizare.Sau direct factura de regularizare, iar cea de estimare sa fie inclusa, exact cu s-a procedat si pana acum.
Ceea ce mi se cere, achitarea ambelor facturi cumulate (cea de estimare plus cea de regularizare o consider un abuz la adresa consumatorului.
Am dovada ca ultima factura am achitat-o in data de 10.02.2016, deci fiind la zi si ca toate regularizariile pana la data de 18.02.2016, nu au depasit suma de 250 lei pe trei luni, iar acum, domnii de la gaz imi spun cu nonsalanta ca regularizarea pe trei luni este de 720 lei.
Consider ca acel index de 11333 este fals si ca nu ar trebui sa fiu obligat sa achit suma a doua facturi cu scadenta in aceeasi luna, daca o factura este de estimare si cealalta de regularizare.
In apartamentul de pe adresa mai sus mentionata, adresa consumului, locuim doua persoane, eu si sotia iar apartamentul are 54 de mp (doua camere).E imposibil sa fi consumat atat cat ne cer cei de la gaz sa platim.
Doresc sa se lamureasca aceasta problema si sa nu fiu nevoit sa platesc abuziv 720 lei pentru un consum pe care domnii de la gaz nu-l pot justifica.

Alte discuții în legătură

Regularizare factura gaz corecta ! ContSters226071 ContSters226071 buna ziua! eu sunt consumator casnic de gaze naturale, avand contract cu autocitire LUNARA si beneficiez de ajutor de caldura LUNAR = 262 ron. facturile ... (vezi toată discuția)
Probleme suma recuperare ContSters215676 ContSters215676 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un sfat. In februarie 2011 am incheiat un contract cu o companie de energie electrica. Pe 29 februarie 2012 am ... (vezi toată discuția)
Factură de gaz estimată sebestyenrozalia sebestyenrozalia Am optat pentru autocitire contor gaz. În luna aceasta am uitat să transmit indexul şi am primit o factură estimativă puţin spus exagerată. La ... (vezi toată discuția)