Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuieli utilitati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuieli utilitati

Buna seara,
Este vorba despre 4 PFA-uri care isi desfasoara activitatea intr-un spatiu. Spatiul este proprietatea unei persoane fizice, cu fiecare PFA avand incheiat contract de comodat.Cum ar fi legal sa isi deduca cheltuielile cu utilitatile aceste PFA-uri? este legal sa isi deduca doar unul dintre PFA-uri? #-o

Va multumesc!
Cred ca in contractele de comodat este trecuta la fiecare dintre PFA-uri suprafata aferenta data spre folosinta. In aceasta situatie se face % intre spatiul detinut de fiecare si spatiul total al imobilului(camerei sau camerelor ce il compun,pentru care se platesc utilitatile de catre proprietar).Fiecare din cele 4 PFA,va inregistra cheltuiala aferenta,in baza copiilor facturilor de utilitati si a dispozitiei de plata catre casierie,pe care va fi trecut si va semna pe verso proprietarul).
multumesc!